Telefon ile uzaktan cihaz kontrolü

telefon_ile_uzaktan_cihaz_kontrolu Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran otomasyon ürünleri hızla yaygınlaşıyor. Bunlardan biride uzaktan kontrollü cihazlar. Bu yazımda telefon ile uzak mesafeden cihazları nasıl kontrol edebileceğimizi göstermek istedim. Aslında telefon ile uzaktan cihazları kontrol etmek için bir çok yöntem var ama biz DTMF denen ton kontrollü basit ve bir o kadar da ekonomik bir devre hazırlayacağız.

keypad

Her tuş sinyali belirli 2 farklı frekansın toplamından oluşur.

Base

CM8870 in çalışması için gereken bağlantılar.

DTMF (Dual Tone Multifrequency) yani iki tonlu çoklu frekans olarak da adlandırılır. DTMF sinyalleri telefon hattı üzerinden konuşma sinyali ile birlikte gönderilir ve alınır. Telefon da bastığımız her tuşla bize belli bir frekansta sinyal gönderilir. Mesela, telefon üzerindeki [1] tuşuna basıldığında telefon hattına 697 Hz ve 1209 Hz frekanslı iki sinyalin toplamından oluşan bir sinyal gönderilir.

Uygun kod çözücü entegreler (CM8870) kullanılarak DTMF kodu çözülür ve tuş bilgisi kolayca elde edilir. Bu işlemden sonra tuş bilgilerini programlıyacağımız PIC (Peripheral Interface Controller) e  göndererek istediğimiz işlemi yaptırabiliriz.

Bu projede DTMF kod çözücü olarak CM8870 kullanacağız. CM8870 entegresi telefon hattından gelen DTMF sinyalinin kodunu çözdükten sonra Q1-Q4 adlı çıktılarından 4 bitlik tuş bilgisini üretir. Tuşa basılı tutulduğu sürece (yani DTMF sinyali alındığı sürece) entegrenin 15 nolu StD ucu lojık 1 bilgisi üretir. Q1-Q4 çıkışlarındaki ikilik kod, faklı tonlu bir DTMF sinyali alınıncaya kadar aynı kalır.

Sağ aşağıda ki ilk resme bakarsanız CM8870 in doğruluk tablosunu görebilirsiniz. Bu tablo yardımıyla 4 bitlik veri ile, basılan tuşları algılayabiliriz. Artık devrenin nasıl çalıştığını anladığımıza göre bağlantılara geçelim.

Ben devre çizerken Proteus 8.1 yazılımını kullanıcağım. Devreleri bölüm bölüm çizip en son da birleştireceğim.

Öncelikle güç devresiyle başlayalım. Devremiz ses tonlarıyla alakalı olduğundan oldukça hassas ve stabil olmalı. Yoksa ufak parazitler ton tanımlamada hata çıkarabilir. Bir voltaj regülatörü, kondansatör ve diyot la regüle devremizi bitiriyoruz. 7805 voltajı 5V ta regüle ederken, diyot ters akıma karşı koruma sağlıyor. Kondansatörler de voltajın ani kesilmelerine ve dalgalanmalarına engel oluyor.

7805_regulate
Güç Devresi

Bir sonraki devremiz DTMF kod çözücü, Bu devrede oldukça basit CM8870 in çalışması için gereken bağlantıları Datasheet'tinden bakıp bitiriyoruz. Q1~Q4 bacakları bizim 4 bitlik veri alacağımız uçlar olacak. StD ucu ise DTMF sinyali geldiği sürece lojık 1 bilgisi üreticek.

DTMF kod çözücü devresi
DTMF kod çözücü devresi

Bu 4 bitlik veri ile basılan tuşları bulabiliriz.
Bu 4 bitlik veri ile basılan tuşları bulabiliriz.